Jsme Ostravská! 2023

28. 6. 2023 @ 11:00 - 22:00

Obrázek

JSME OSTRAVSKÁ! je barevný letní festival, který vám ukáže jedinečnou různorodost Ostravské univerzity. Svým programem na scénách i v tematických zónách vás zabaví na celý den. Program začíná již v 11 hodin Bitvou O pohár Ostravské univerzity a programem zejména pro střední školy, od 15. hodiny se rozjede hudební program na hlavním pódiu, diskusní scéna, workshopová i sportovní zóna a připraven bude i bohatý program pro děti, včetně soutěží a dětského koutku. Chybět nebudou ani chill zóna nebo městečko studentských organizací a oblíbená dýmkárna.

Těšíme se na vás 28. června 2023 v novém City Campusu Ostravské univerzity na Černé louce v Ostravě!

Hlavní stage

Hlavní stage, místo, které nemůžete minout. Po Bitvě O pohár Ostravské univerzity a jejím vyhlášení zde budou hrát a zpívat špičkoví interpreti, jejichž koncerty si zaručeně užijete. Kromě toho se tady dozvíte to, co ještě třeba nevíte o naší univerzitě, a čas bude i na rozhovory se zajímavými osobnostmi.

Diskusní scéna Ostravské univerzity a Magazínu PATRIOT

Diskusní scéna Ostravské univerzity a Magazínu PATRIOT se bude věnovat aktuálním společenským tématům. Nahlédneme na budoucnost umělé inteligence, města Ostravy i do vizí pro učitelské profese. Využijte jedinečné možnosti setkat se s akademiky Ostravské a našimi hosty. Debatami provede moderátorka Marta Pilařová.

15:00 | Od spolupráce k závislosti: dokážeme žít bez umělé inteligence?

Dr. Libor Klubal, pedagog, lektor, mentor
Dr. Josef Kundrát, odborný asistent na Katedře psychologie FF, psycholog
doc. Martin Štěpnička, prorektor OU pro vědu a uměleckou činnost a matematik

16:30 | Kam kráčíš, Ostravo?

Mgr. Jan Dohnal, primátor města Ostravy
Jan Petrus, Youtube kanál Naše Ostrava
Dr. Ondřej Slach, prorektor OU pro strategii a rozvoj, sociální geograf

18:00 | Jakým výzvám čelí učitelé ve 21. století?

dr. Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora pro školství a kulturu v Ostravě
doc. Alena Seberová, prorektorka OU pro studium a celoživotní vzdělávání
doc. Daniel Jandačka, děkan PdF OU
doc. Roman Farana, proděkan pro vědu a doktorská studia PdF OU
doc. Jiří Kusák, vedoucí Katedry hudební výchovy

Věda není šedá – vědecké a kreativní workshopy

Ve workshopové zóně se můžete těšit na sérii zábavných, kreativních i vědeckých workshopů pro děti i dospělé. Chtěli byste si třeba zkusit vcítit se do kůže vaší babičky a zažít, jak se jí vstává ze židle? I to vám umožníme díky gerontoobleku, se kterém si můžete vyzkoušet, jak se cítí starý člověk a jak čelí každodenním výzvám.

Studentská organizace IMFSA si pro vás připravila oblíbené ukázky první pomoci, kterou si budeme moct vyzkoušet na místě na umělých figurínách. Jste-li fascinováni přírodou, jistě vás zaujme včelí dobrodružství, kdy nahlédnete do včelího úlu, a kde si budete moct vyrobit vlastní svíčku ze včelího vosku.

Technologické nadšence zcela jistě zaujme svět robotiky a detektivní duše se budou moci přiučit základům kriminalistické chemie. Pro děti jsou připraveny kreativní workshopy, kde odhalí kouzlo tvorby animací, vytvoří si loutky z přírodních materiálů a ti nejmenší si vyfoukají svou vlastní příšeru.

Sportovní aktivity

Nový City Campus Ostravské univerzity disponuje jedinečným sportovním zázemím – v průběhu celého dne si budete moci zdarma zasportovat a třeba i něco vyhrát. Připravené bude hřiště na streetball, kopanou, beachvolejbal, ale také běžecká dráha a lodě, kterými se můžete svézt po Ostravici.

Ostravská literárně-publicistická kavárna

Klid, káva, knihy, příjemné sezení a třeba i možnost se něčemu novému přiučit. V naší improvizované Ostravské kavárně můžete kdykoli během dne přijít na dobré kafe, posedět si ve stínu a vyzkoušet si aktivity, které ověří nejen vaše literární schopnosti.

Ráda vás přivítá otevřená redakce OU@live, stejně jako Univerzitní knihovna OU nebo zástupci Filozofické fakulty OU. Vše vyvrcholí velkolepým kvízem v 18:15 – jak by v něm obstál takový Joseph Pulitzer?

Komentované prohlídky budov City Campusu Ostravské univerzity

Už jste měli možnost si pořádné prohlédnout nové, špičkově vybavené, budovy City Campusu Ostravské univerzity? Prozkoumejte halu míčových sportů, levitující ovál, komorní sál nebo speciálně odhlučněné cvičebny pro hudebníky.

Prohlídky budovy sportu budou začínat v 16:00, 17:00 a 18:00.

Prohlídky nové budovy Fakulty umění OU začnou v 16:30, 17:30 a 18:30.

Aktivity pro nejmenší a dětský koutek

JSME OSTRAVSKÁ! je letním festivalem pro všechny věkové kategorie, takže na své si přijdou i vaše ratolesti, pro které budou připraveny venkovní aktivity i celá zóna. Přijďte se pobavit, nechte si pomalovat obličeje veselými motivy a využijte třeba i půjčovny hraček. Čekají na vás deskové hry, pískoviště a spousta zábavných aktivit, které připravili studenti Pedagogické fakulty OU.

Food zóna

Dobré jídlo a pití je základem každé povedené akce, proto si na této zóně dáváme obzvláště záležet. Je libo burger a hranolky nebo snad něco zdravějšího? Nebojte, na festivalu JSME OSTRAVSKÁ! své chutě i hlad zkrotí každý. Osvěžení přinese výtečná zmrzlina a vychlazené nápoje, co potečou proudem.

Fakulta umění

od 11:00 Galerie Fakulty umění
16:00 Koncert lektorů mezinárodních hobojových kurzů

Prozkoumejte vystavená díla v Galerii Fakulty umění nebo se nechejte unést tóny hobojů, které uslyšíte při jedinečné příležitosti Koncertu lektorů 9. ročníku mezinárodních hobojových kurzů. Na programu koncertu, jenž začne v 16 hodin v komorním sále, uslyšíte skladby skladatelů Mendelssohna-Bartholdyho, Schiffauera, Granta Stilla, Hosokawa nebo Boismortiera.

28. 6. 2023