Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Vzpomínky Ing. Jana Kubly na starou Moravskou Ostravu | Beseda OU na Knižním festivalu Ostrava

1 března @ 13:00 - 14:00

Dějiny Ostravy a jejího okolí s mnoha novými informacemi týkající se lokálních událostí a osobností spolu s poutavým vyprávěním o všednodenním vývoji. To vše doplněné o fotografie srovnávající podobu Ostravy před mnoha lety a nyní.

Řeč je o knize Vzpomínky na starou Moravskou Ostravu, sestavenou z memoárů ostravského patriota, báňského inženýra Jana Kubly (1859-1940), kterou v pátek 1. března od 13:00 na Knižním festivalu Ostrava v komorním sále pavilonu A představí autorský kolektiv.

Vystupující:

Prof. Aleš Zářický – přední odborník na dějiny Ostravy, česko-polských vztahů, urbánní, sociální a hospodářský vývoj Slezska. Je členem řady odborných společností, redakčních rad, hojně publikuje doma i v zahraničí. V loňském roce se významně podílel na úspěšné konferenci věnované výročí Orlové, viz vydaný sborník Orlová, Slezsko a střední Evropa 1223–2023. Vydáníccccccc Vzpomínek na starou Moravskou Ostravu pomohl svými zkušenostmi zejména v rovině organizační a administrační.

Dr. Viktor Velek – muzikolog se zaměřením na dlouhé 19. století, zejména na hudební kulturu Čechů v zahraničí a na hudební podobu českých historických národních tradic. Jím vedené hudební těleso Ostravská bandaska interpretuje pestrý repertoár vztahující se k výročím různých historických osobností a událostí. Příležitostně spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. Iniciátor myšlenky vydání Vzpomínek na starou Moravskou Ostravu a hlavní editor.

Mgr. Vítězslav Uvíra – absolvent studia historie, odborník na problematiku periodik vydávaných v prostředí českých legií a legionářské téma obecně. Vydání Vzpomínek na starou Moravskou Ostravu pomohl rešeršní prací, obstaráním fotografií, identifikací osob apod.Bc. Veronika Gebauerová – studentka českého jazyka a literatury a historie, na Vzpomínkách na starou Moravskou Ostravu spolupracovala jako jazyková redaktorka. Sama se věnuje literární tvorbě (Tvar).

Anotace knihy:

Paměti Ing. Jana Kubly (1859–1940) jsou typickým příkladem tzv. ego dokumentu a jsou cenným doplňkem takto zaměřené literatury o Ostravě. Ve vzpomínkách Ing. Jana Kubly ožívá mnoho různých událostí, dozvídáme se z nich nemálo osobního o lidech, které většinou známe jen z hesel ve slovnících. Je pravděpodobné, že paměti zůstaly nedopsány – možná právě to je důvod, proč se jejich pisatel při popisu své rodiny zaměřil na starší generace a pominul své sourozence, děti a manželku. Tento jistý hendikep je zmírněn skutečností, že na tyto informace čtenář narazí ve dvou publikacích, které Viktor Velek věnoval synovi Ing. Jana Kubly opernímu pěvci Richardu Kublovi (2. a 4. díl česko německy psané tetralogie Hudební umělci mezi Ostravou a Vídní / Tonkünstler zwischen Ostrau und Wien).Úvod edice čtenáře seznamuje s Kublovou rodinou a podrobně představuje pisatele pamětí. Nejen z pohledu zvenčí (zejména denní tisk), ale i z pohledu rodiny, konkrétně dcery Marie a syna Richarda. Čtenáři je tak umožněno rozšířit si představu o tom, kdo je jeho průvodce dějinami Ostravy.
_________________________________________________

Beseda se koná v rámci Knižního festivalu Ostrava. Pro účast na akci je nutné si zakoupit vstupenku na festival.

Vstupenky je možné zakoupit zde: https://www.kniznifestival.cz/cz/vstupne/

Knihu je možné zakoupit zde: https://oushop.osu.cz/ing-jan-kubla-vzpominky-na-starou…

Podrobnosti

Datum:
1 března
Čas:
13:00 - 14:00
Webová stránka:
https://www.facebook.com/events/305789685449810

Místo konání

Výstaviště Černá louka, Pavilon A, Komorní sál