Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Dějiny lidí – představení knihy a beseda s Martinem Rychlíkem

2 května @ 17:30

Kniha Dějiny lidí, etnologa Martina Rychlíka, v 73 kapitolách ukazuje, co spojuje lidi všech dob a areálů. Etnologie nazývá takové všeobecné fenomény, jako je dávání jmen, vaření, hudba, manželství či pohřební rituály, termínem kulturní univerzálie. Podobné věci tedy museli řešit indiáni, Češi, Inuité, Austrálci nebo Havajané, ale činili tak velice rozdílně. Kniha obdržela cenu Magnesia Litera v kategorii publicistiky (2023).
 Zastavte se ve čtvrtek 2. května od 17:30 hodin do OUshopu – Univerzitního obchodu a knihkupectví Ostravské univerzity, kde proběhne beseda s autorem knihy Dějiny lidí Martinem Rychlíkem. Besedu bude moderovat lingvista Miroslav Černý z Filozofické fakulty Ostravské univerzity. OUshop najdete ve Welcome Centre Ostravské univerzity na ulici Mlýnská 5 v centru Ostravy.
______________________________________
PhDr. Mgr. Martin Rychlík, Ph.D., Ph.D. vystudoval etnologii i teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. O mimoevropské kultury, tetování, umění a účesy se zajímá více než dvacet let; těmto tématům věnoval diplomovou, rigorózní (2004) a dizertační práci. Spolupracoval s Art Magazínem Tetování. Byl od roku 2000 redaktorem České tiskové kanceláře (ČTK), pracoval v týdeníku Euro jako editor a redaktor, následně byl reportérem České pozice a působil v Lidových novinách. Od října 2019 vede média Univerzity Karlovy. Publicisticky se orientuje na oblast vědy, výzkumu a vzdělávání. Stáž (komunikace vědy) absolvoval v létě 2009 na University of Tokyo. Byl členem vědecké rady NF Neuron a poradcem UNICEF.
Doc. PhDr. Miroslav Černý, Ph.D. je vysokoškolský pedagog, překladatel a spisovatel. Autor dvou desítek knižních publikací různých žánrů. Cestovatelské zkušenosti přetavil do knihy Pátá rovnoběžka, ve které porovnal aktuální stav přírodních národů žijících v tropických oblastech Asie, Afriky a Ameriky, a do etnolingvistických cestopisů Slovem svět, Mizející hlasy a Po stopách jazyků. Do češtiny přeložil antologie indiánských příběhů z oblasti amerického Západu Poselství prachu a Tsagiglálal. Je autorem životopisu etnografa Václava Šolce Život s indiány tří Amerik. V rámci projektu Němá planeta mapuje oblasti světa, kde dochází k rychlému vymírání dosud jen málo prozkoumaných jazyků.
Anotace knihy:
Všichni lidé všech dob si dávají jména, mají vymezenou rodinu a příbuzné, dávají si dary, zdobí svá těla, pečují o vlasy, počítají, užívají gest, zhotovují nástroje, dělí si mezi sebou práci, znají zákony, truchlí či nějak „tancují“. Roku 1945 pořídil kulturní antropolog George P. Murdock na základě nasbíraných dat klasický soupis tzv. kulturních univerzálií čili jevů, jež jsou společné všem lidským seskupením v čase a prostoru. Bohatě ilustrovaná kniha z této evidence vychází a v 73 tematických kapitolách nastiňuje neuvěřitelnou pestrost – a zároveň základní stejnost – nás všech, tedy lidí. Základem práce, která rovněž představuje stovky rozličných etnik (jako třeba Inuity, Komanče, Aztéky, Maory, Kapauky, Tody, Nuery, !Kungy, Pygmeje a další) či klasické etnologické koncepty, bylo přes sedmdesát dílů seriálu Antro, který takřka dva roky vycházel v sobotních Lidových novinách (v příloze Orientace).
Knihu Dějiny lidí si bude možné v rámci akce zakoupit dokonce s dvacetiprocentní slevou a zároveň si ji nechat podepsat jejím autorem.

Podrobnosti

Datum:
2 května
Čas:
17:30