Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Vize poprvoválečné střední Evropy | Beseda OU na Knižním veletrhu Ostrava

21 března @ 14:00 - 15:00

Na myšlenky formující poválečnou podobu střední Evropy se zaměříme v besedě prostřednictvím knihy významného rakousko-uherského podnikatele a manažera Paula Kupelwiesera. Dlouholetý generální ředitel Vítkovických železáren ve své knize Vorschläge für die Gestaltung Deutschösterreich (1919) – která vyšla těsně před jeho smrtí – uvažuje nad tím, jak by měl vypadat nový stát, Republika Německé Rakousko, a jaké kroky by měly být podniknuty pro jeho stabilitu a rozvoj. Kupelwieserovy názory se dotýkají nejen politických a hospodářských otázek, ale i každodenního života v nově vzniklém poválečném státu.

 

Během besedy prodiskutujeme jeho vize, které jsou stále aktuální a inspirativní pro naše pochopení poválečných změn a vzniku moderního státu. Prostor bude také na diskusi o tom, jaký vliv měl Kupelwieser na československý průmysl, zejména ve Vítkovicích, a jak se jeho myšlenky promítaly do konkrétních změn ve společnosti. Přijďte se seznámit s jedním z klíčových myslitelů své doby a objevte, jaké možnosti a výzvy přinášel nově vznikající stát. Beseda bude příležitostí pro otevřenou diskuzi a hlubší pohled na fascinující období po první světové válce. Pokud vás téma zaujme, knihu Paul Kupelwieser. Vize poprvoválečné střední Evropy, obsahující předmluvy předních českých historiků a politologů, na místě zakoupíte.

 

Vystupující:
Aleš Zářický – Působí jako profesor na katedře historie Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Je přední odborník na dějiny Ostravy, česko-polských vztahů, urbánní, sociální a hospodářský vývoj Slezska. Je členem řady odborných společností, redakčních rad, hojně publikuje doma i v zahraničí.
Milan Pišl – Působí jako odborný asistent na katedře germanistiky Filozofické fakulty Ostravské univerzity. V rámci své vědecké činnosti se zaměřuje na německou literaturu a kulturu 19. a 20. století.
Veronika Gebauerová – Absolventka magisterského učitelského studia kombinace Historie a Český jazyk na Ostravské univerzitě. Nyní působí na Monty School – Anglickém lyceu v Ostravě, kde se zaměřuje na rozvoj jazykových dovedností a historického myšlení u studentů.
Anna Vonderková – Absolventka magisterského učitelského studia kombinace Historie a Český jazyk na Ostravské univerzitě. V současnosti působí na 1st International School of Ostrava, mezinárodním gymnáziu, kde se zaměřuje na výuku historie a českého jazyka v mezinárodním kontextu.

 
Anotace knihy:

Překlad a komentovaná edice politologického a národohospodářského spisu Paula Kupelwiesera, předního rakouského manažera sklonku habsburské monarchie a dlouholetého ředitele Vítkovického horního a hutního těžířstva. Dílo navazuje na v roce 2020 vydané Kupelwieserovy paměti. Kniha je opatřena fundovanými předmluvami předních českých historiků a politologů, kteří se problematice poprvoválečného uspořádání Evropy dlouhodobě věnují.
_________________________________________________
Beseda se koná v rámci Knižního festivalu Ostrava. Pro účast na akci je nutné si zakoupit vstupenku na festival.
Vstupenky je možné zakoupit zde: https://www.kniznifestival.cz/cz/vstupne/

Podrobnosti

Datum:
21 března
Čas:
14:00 - 15:00

Místo konání

Výstaviště Černá louka, Pavilon A, Komorní sál