Na Mlýně s Jozefem Škardou: Má patolog někdy naspěch?

28. 11. 2022 @ 17:30 - 18:45

Zdarma
Už 28. listopadu od 17:30 se budeme v prostorách nového univerzitního obchodu na ulici Mlýnská 5 věnovat lidskému tělu z pohledu patologa.
Pozvání k besedě přijal docent Jozef Škarda, přednosta Ústavu klinické a molekulární patologie a lékařské genetiky FNO a proděkan pro strategii a rozvoj Lékařské fakulty Ostravské univerzity.
Probereme, co vlastně patologie je a není, co vše obnáší a jak například vypadá rutinní pracovní den patologa. Zaměříme se na důležitost interdisciplinarity nejen lékařských oborů, a zjistíme, co může patolog o pacientovi říct z různých vzorků. Kdy má patolog naspěch? Jaké pitevní diagnostiky se v současnosti využívají? Zajímá vás například, jak se tělo chrání vůči nádorům?  Část besedy budeme věnovat fascinující samo obnovitelné schopnosti lidského těla a popovídáme si například i o vztahu mezi patologií a vírou. Bude prostor i pro vaše dotazy, proto se neostýchejte a ptejte se na to, co vás zajímá. Začínáme už v 17:30! Besedou vás provede mluvčí Ostravské univerzity Lucie Fremrová.
Je něco, co vás zajímá, ale báli byste se na besedě zeptat? Po besedě vás zveme na neformální aftertalk s Jozefem Škardou, třeba i u piva v kavárně Sádrový Ježek. Máme omezenou kapacitu, proto se registrujte co nejdříve na tomto odkaze: https://docs.google.com/…/1Qg1kN3Rslk…/edit
V cyklu debat Na Mlýně vám představíme naše špičkové akademiky. Přijďte si rozšířit obzory, přidejte se také na neformální pobesedový aftertalk, a poznejte naše akademiky z jiné stránky.
————————
Doc. MUDr. et MVDr. Jozef Škarda, Ph.D., Ph.D
Docent Jozef Škarda nyní působí jako přednosta Ústavu klinické a molekulární patologie a lékařské genetiky Lékařské fakulty Ostravské univerzity a Fakultní nemocnice v Ostravě. Vyučuje v oboru všeobecné lékařství a stomatologie, školí postgraduální studenty v oboru molekulární biologie, patologie a soudní lékařství. Ve vědecké činnosti se zabývá mnohočetnou lékovou rezistencí a prediktory metastatického potenciálu u nemalobuněčného karcinomu plic, a prediktory odpovědi na adjuvantní terapie i GITů. Co se týče léčebné a diagnostické činnosti, zaměřuje se na samostatnou a autoptickou diagnostiku.

28. 11. 2022
Cena: